A nem elasztikus kineziológiai tapasz ugyan már régebb óta használatban van, mint elasztikus társa, mégsem kevésbé hatékony vagy idejétmúlt. A mozgásszervi panaszok kezelésében fontos, hogy nem elasztikus, vagyis rugalmatlan szalagokat is használjunk. A rugalmatlan szalag jobban segít egy adott testrész támasztásában.
Ezzel párhuzamosan persze kisebb mozgásteret is ad.
A kineziológiai tapasszal történő kezelés különlegessége, hogy hosszabb ideig van hatása, mint egy egyszeri orvosi kezelésnek.
Mivel a szalag jól ragad, ezért a felhelyezés után 3-5 napig folyamatosan fejti ki jótékony hatását. Így azután is, hogy az orvosnál végeztünk folytatódik a gyógyulás.
A kineziotape egyelőre leginkább a sportolók körében elterjedt gyógymód, de egyre gyakoribb a műtét utáni rehabilitációban és a mozgásszervi problémák kezelésében is. Ennek a széleskörű felhasználhatóság és a kedvező ár a legfőbb okai. Orvosok és gyógytornászok körében is egyre népszerűbb ez a különleges gyógymód. A kineziológiai szalag különlegessége, hogy egyszerre használható fájdalomcsillapításra és a mozgási minták javítására
Hogyan hat a kineziológiai tapasz?
A felhelyezett tapasz hatására a bőr és a szövetek fellazulnak, a nyirokfolyadék áramlása intenzívebbé válik, javul a vérkeringés, és a fájdalom receptorokra nehezedő nyomás is csökken. Stabilizálja az izmokat, ízületeket, mentesíti a sérült szövetek terhelését, megakadályozza az izomgörcsök kialakulását, csökkenti a gyulladások bekövetkezésének lehetőségét
A kineziológiai tapasz különlegességéhez tartozik, hogy nagy szerepe van használatában az öngyógyításnak. A különböző izmok egyenetlen és nem megfelelő tartás miatt kialakult húzódásai, asszimmetriái gyakran vezetnek húzódásokhoz vagy akár szakadáshoz.
Ennek megelőzésére a
kineziotape megtámasztja illetve meghúzza bizonyos izmainkat, így elősegíti annak helyes működését.
Ezáltal testünk megtanulja, milyen a helyes működés. Így a szalag levétele után is megmarad a helyes működés, amellyel biztosítható az önálló, szabad mozgás.
A kineziológiai tapasz felhelyezése után a szalag közvetlenül érintkezik a bőrfelülettel. Ennek hatására a bőrt állandó inger éri, ami a helyes irányba mozdítja el a testben lévő izmokat. Az izmok elmozdítása a test saját erejéből történik, ezért a szalag levétele után is érezhetjük a kezelés jótékony hatásait.
Izmaink mozgatásával természetesen nem csak izmainkat, hanem ízületeinket és szalagjainkat is befolyásoljuk. Szerencsére, mivel ennek segítségével a kineziológiai tapasz megfelelő lehet ízületi problémák és megnyúlt szalagok kezelésére is.
A kineziológiai tapasz segítségével megszabadulhatunk sok gyógyászati segédeszköz használatától is. A különböző sínek, ízületi védőeszközök, támaszok helyett megfelelő kezeléssel akár el is hagyhatjuk ezen eszközök használatát. A kineziológiai tapasz viselete – a különböző védőeszközökkel ellentétben – nem nehéz, kényelmes és nagyobb mozgásteret is biztosít. Természetesen mielőtt bármilyen segédeszköz használatával felhagyna, kérje ki kezelőorvosa véleményét
Mit kezelhetünk kineziológiai tapasszal?
A kineziológiai tapaszos kezelés rendkívül sokrétű lehet. Ennek ellenére megpróbáltam összszedni a leggyakoribb mozgásszervi panaszokat és azok kezelési lehetőségeit kineziotape segítségével.
Gerincgájdalom enyhítése kineziológiai tapasszal embereknél lóvaknál
Gerincnél támasztó funkciójában használjuk a kineziológiai tapaszolást.
A leggyakoribb, hogy a tapaszt a gerincoszlop mellé, a gerinccel párhuzamosan helyezzük ,vagy a gerincoszlopra . Ilyenkor egy plusz támaszt adunk a gerincoszlopot körülölelő izmoknak, ezzel stabilizálva a fájó részeket.
Mindenképpen meg kell említeni, hogy gerinc esetében főleg a kineziológiai tapasz fájdalomcsillapító jellegét igyekszünk kihangsúlyozni. A valódi, oki kezelést orvosi módszerek segítségével szokás végezni.
Ficamok kezelése kineziológiai tapasszal
A ficam, egy olyan sérülés, melynek során az ízülethez csatlakozó csont vége hirtelen kimozdul az ízületi tokból. Ez rendkívül fájdalmas tud lenni és legtöbbször erős mozgáskorlátozottsággal jár
Ficamok esetében is használhatunk kineziotape-s kezelést. Ilyenkor a tapaszt a kimozdult ízület stabilizálására használjuk. Ez megvédi az ízületet az újbóli sérüléstől azáltal, hogy egy extra segítséggel az a helyén tartja.
Attól függően, hogy milyen irányban ragasztjuk fel, tudjuk támogatni az izmot tréning közben vagy pihentetni a fájó és befeszült izmokat a rehabilitációban.
Húzódások kezelése kineziológiai tapasszal
Húzódások esetén olyan sérülésekről beszélünk, amikor egy izom – nem megfelelő terhelés miatt – megsérül. Ennek több fajtája is lehet, például túlerőltetéses húzódás, mikroizmok szakadása, izomrostok sérülése vagy akár teljes izomszakadás. Ilyen sérülés esetén a kineziológiai tapasznak a megtámasztásban és az izomfunkció megkönnyítésében van szerepe. A húzódások szinte kivétel nélkül pihentetéssel gyógyulnak meg. Sajnos, sokszor nem tehetjük meg, hogy hosszabb ideig pihentessük izmainkat. Ilyen esetekben egy kineziológiai tapasz felhelyezésével enyhíthető a fájdalom és meggyorsítható a gyógyulás is.
FONTOS FIGYELMEZTETÉS
Az ezen az oldalon található információk önmagukban nem alkalmasak arra, hogy a betegek, páciensek, saját diagnózist állítsanak fel, vagy az itt talált információkat bármilyen egyéb módon önmaguk gyógyítására használják.
Az oldal üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal az itt megosztott tartalmak felhasználásából eredő egészségügyi problémákért, még akkor sem, ha az adott tartalmat szakorvos véleményezte.
Panaszaikkal minden esetben keressék fel háziorvosukat vagy a megfelelő szakrendelést!